Vážení rodičia, priatelia školy, milí žiaci!
Cieľom preventívnej práce je zlepšenie verejného a duševného zdravia.
Na našej škole kontinuálne desaťročia prebieha Projekt primárnej prevencie drogových závislostí a kriminality. V súlade s Európskym politickým rámcom Zdravie 2020 naša škola venuje pozornosť výchove k zdraviu v zmysle holistického prístupu k zdraviu a zdravému životnému štýlu. Aktívne zapájame naše deti a žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravý životný štýl a vedú k ochrane fyzického, duševného a emočného zdravia. Aktivity sú vyberané premyslene, nepodporujeme zastrašovanie, ale efektívne aktivity v spolupráci s odbornými garantmi. Do preventívnych činností škola zapája žiacku školskú radu, radu školy a zriaďovateľa.
Venujeme zvýšenú pozornosť prevencii užívania alkoholu a tabaku a odvykaniu od nich, informujeme žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch nelegálnych a dopingových látok a taktiež intenzívne pracujeme na minimalizácií problémov s kybešikanou.
Prevenciu drogových závislostí a prevenciu rizikového správania detí a žiakov realizujeme ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu pod gesciou regionálneho centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (ďalej len „CPPPaP“).
Pre lepšie porozumenie pojmu PRIMÁRNA PREVENCIA uvádzame nasledovné:
Pod primárnou prevenciou sa rozumie: intervencia predtým, než sa zdravotný problém objaví. Primárna prevencia spočíva sčasti v ovplyvňovaní správania sa cieľových skupín. Ide o motiváciu indivídua alebo jeho presvedčenia adaptovať svoj životný štýl v určitom determinovanom smere. Výchova a informovanosť tu hrajú hlavnú úlohu. Objektom môže byť buď priame usmernenie správania sa, ako napr. prestať, alebo nikdy nezačať fajčiť, alebo formovanie osobnosti.
Rozvíjanie postojov k životu a sociálnych zručností môže hrať dôležitú úlohu pri osobnom rozhodovaní sa o odmietnutí nezodpovedného správania sa v budúcnosti, napr. aj užívanie nezákonných drog.
Formovanie osobnosti je intermediárnym (prechodným) cieľom prevencie a neužívanie drog je hľadaným cieľom.
Preventívna práca je a musí byť výsledkom kombinovanej aktivity viacerých intervenujúcich:
Osobnosť mladého človeka nezávisí od personálu špecializovaných zdravotníckych služieb, ale od rodičov a učiteľov! Práve my, hráme dôležitú úlohu v prevencii nežiaduceho správania!
Pod sekundárnou prevenciou sa rozumie: včasná detekcia patologického procesu alebo zdravotného problému.
Pod terciárnou prevenciou sa rozumie prevencia recidív ochorenia. Všeobecne je táto prevencia v úzkom vzťahu s liečebnou činnosťou.
Čo to v ľudskej reči znamená?
Vo všeobecnosti Národné oddelenie protidrogovej činnosti v Košiciach sa mesačne zaoberá cca až 48 prípadmi trestnej činnosti v súvislosti s drogami u mladých či mladistvých. Číslo je príliš vysoké, preto sú stanovené dva ciele:
-
Znížiť dopyt.
-
Znížiť ponuku.
V primárnej prevencii, na ktorej sa podieľa spoločne s Vami rodičmi hlavne škola to pre nás znamená naučiť naše deti „POVEDAŤ NIE?“ Ako odmietnuť drogu?
Deti musíme učiť zdravému sebavedomiu! Vo všeobecnosti sa deti buď nudia, nemajú povinnosti, nevedia umyť riad, prestrieť stôl k nedeľnému obedu, či vyniesť smetí, alebo aj preobliecť posteľné obliečky, neučia sa poriadne, ničia vlastné školské pomôcky, neudržiavajú ich v čistote a v poriadku, alebo naopak sú preťažené prehnanými nárokmi rodičov, denne utekajú z tréningu na tréning a ďalšie doučovania. Nemajú čas si budovať vzťah ku škole, komunite seberovných kamarátov, zmysluplne sa pozhovárať a zahrať sa.
Nie je nič výnimočné, keď takéto deti v piatok večer situačne si povedia: „Ideme sa dať dole!“ Niektorí z nudy, niektorí pre uvoľnenie napätia. Veľmi nebezpečné je to, že sa to týka aj žiakov základných škôl.
APEL je preto nasmerovaný na:
-
Kreovanie mladého človeka so schopnosťami pre život.
-
Budovanie zdravého sebavedomia.
-
Stanovovať si v živote ciele.
-
Robiť pre seba niečo.
-
Vedieť povedať nie.
MY ako škola:
-
Máme vypracovaný vlastný program prevencie šikanovania v súlade so Smernicou č. 36/2018 klikni TU k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.
-
Máme vypracovaný vlastný projekt primárnej prevencie.
-
Venujeme zvýšenú pozornosť prevencii užívania alkoholu a tabaku a odvykaniu od nich.
-
Informujeme žiakov o škodlivých a vedľajších účinkoch nelegálnych a dopingových látok.
-
Informujeme žiakov o následkoch šikany a kyberšikany, ako aj o príčinách a spôsoboch riešenia.
-
Aktivizujeme žiakov v oblasti prevencie a vzdelávania v týchto témach vlastnými kampaňami, besedami s odborníkmi, organizujeme špeciálne webináre a školenia, každý triedny učiteľ má naplánované minimálne 2 krát ročne triednicke hodiny so špeciálnymi aktivitami venované tejto téme.
-
V školskom poriadku taxatívne vymedzujeme opatrenia pre prevenciu a zamedzenie šírenia legálnych a nelegálnych drog v školách, šikany, kyberšikany a iných patologických prejavov v správaní. Vy môžete dopĺňať Vaše návrhy.
-
Podporujeme vzdelávanie pedagogických zamestnancov a nepedagogických zamestnancov s dôrazom na napĺňanie zámerov Národného akčného plánu prevencie obezity na roky 2015 – 2025.
-
Ak je v škole alebo v školskom zariadení v prevádzke automat alebo bufet, ktorý je dostupný deťom a žiakom, Akčný plán prevencie obezity na roky 2015 – 2025 ukladá:
-
obmedziť predaja nealkoholických sladených nápojov v školách,
-
sortiment tovaru nemôžu tvoriť alkoholické nápoje, nápoje s pridaným cukrom, nápoje s obsahom kofeínu, chinínu, energetické nápoje a tabakové výrobky,
-
odstrániť akúkoľvek marketingovú podporu jedál s vysokým obsahom soli, tuku a cukru.
-
Realizujeme prevenciu so socializačným procesom v škole a rozšírené hranie hier detí na internete s nebezpečenstvom groomingu a sexuálneho zneužitia. Upriamujeme pozornosť aj na aktuálne dáta v oblasti užívania drog u mladých, konkrétne užívanie psychoaktívnych látok rastlinného pôvodu a rizikový prístup detí a žiakov k vlastnému stravovaniu, t. j. hrozbu porúch príjmu potravy (anorexia…).
-
Umožňujeme deťom využívať športoviská v areáli školy aj pred alebo po vyučovaní a počas prestávok.
-
Podporujeme deti a žiakov v aktívnom transporte do a zo školy. Vytvárame vhodné podmienky pre odloženie bicykla, kolobežky alebo skateboardu (nové stanovište).
-
Zabezpečujeme veku primeraným spôsobom informovanosť o rizikách sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí, ako aj o rizikách detskej pornografie a obchodovania s deťmi.
-
Odporúčame aj spoluprácu so školským psychológom, odbornými zamestnancami príslušného CPPPaP, podľa potreby aj s príslušným pediatrom, sociálnym kurátorom alebo políciou.
-
Realizujeme besedy s vyškolenými odbornými zamestnancami z CPPPaP o rizikách práce v zahraničí a o prevencii pred neľudským zaobchádzaním, obchodovaním s ľuďmi a otrockou prácou, ako aj preventívne kampane.
-
Spolupracujeme podľa § 94 ods. 5 zákona č. 305/2005 Z. z. s orgánmi ochrany pri hodnotení a riešení situácie dieťaťa alebo pomoci deťom, ktoré sú týrané, pohlavne zneužívané, zanedbávané alebo u ktorých sa to dôvodne predpokladá, ak súd povolil orgánu ochrany vstup do obydlia na účel preverenia informácie, že by dieťa mohlo byť vystavené ohrozeniu života, zdravia alebo neľudskému alebo zlému zaobchádzaniu, zamestnanec orgánu ochrany je oprávnený v sprievode policajta vstúpiť do obydlia a preveriť stav dieťaťa aj spolu s ústne alebo elektronicky vopred prizvaným zástupcom školy alebo školského zariadenia, v prípade ak tento môže napomôcť prevereniu stavu dieťaťa a súhlasí so svojou účasťou.
-
Ak na základe informácií školy alebo školského zariadenia vznikne dôvodné podozrenie, že dieťa alebo žiak je týrané, zneužívané alebo ten, kto je povinný sa o dieťa osobne starať, túto povinnosť zanedbáva, škola alebo školské zariadenie oznámi tieto informácie podľa povahy a závažnosti orgánu činnému v trestnom konaní, úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo súdu.
ČO BY MALI RODIČIA?
-
mali by vedieť o návykových látkach, ich názvoch a ich modalitách účinkov,
-
mali by vedieť, kde sa dajú drogy získať a v akých situáciách sa po nich siaha,
-
sami by mali byť dobrým príkladom,
-
mali by byť schopní aktívne počúvať svoje deti a otvorene s nimi diskutovať o pravidlách konzumácie tabaku a alkoholu doma. Deti, ktoré dostali koherenčný hodnotový systém, sa môžu oň oprieť pri rozhodovaní,
-
v prípade, že médiá sú hlavným zdrojom informácií o konzumácií tabaku, alkoholu a drog, rodičia by mali s deťmi prediskutovať takto prenášané posolstvá,
-
je možné naučiť rodičov zavčasu detekovať konzumáciu alkoholu alebo drog a ako na to reagovať,
-
konzumenti drog a toxikomani majú všeobecne zlý obraz o sebe samom. Jedinci, ktorí majú pozitívny obraz o sebe samých, lepšie odolávajú sociálnemu tlaku. Rodičia môžu pomôcť svojim deťom vytvoriť si pozitívny obraz o sebe posilňovaním ich predstavy o sebe a zamedzením porovnávania sa s ostatnými deťmi,
-
možno poradiť rodičom, aby stimulovali svoje deti k zdravým a kreatívnym aktivitám,
-
rodičia by mali mať kontrolu nad aktivitou svojho dieťaťa na sociálnych sieťach,
-
mali by mať prehľad o kamarátoch a komunikačných partneroch na sociálnych sieťach svojich detí,
-
poznať riziká na internete,
-
poznať správne riešenia nebezpečných situácií a pod. (klik RODIČOVSKÉ ONLINE DESATORO).
Všetci pedagogickí zamestnanci postupujú jednotne v súlade s našim vlastným Projektom primárnej prevencie a Smernicou č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.
V prípade, že sa chcete porozprávať o tejto téme, alebo pomôcť v riešení problému s Vašim dieťaťom, resp. získať viac informácií, obráťte sa s dôverou na našu školu.
K dispozícii sú Vám všetci triedni učitelia, výchovná poradkyňa a koordinátorka primárnej prevencie, ako aj vedenie školy a ostatní pedagogickí zamestnanci.
Včasná komunikácia o evidovanom probléme s triednym učiteľom pomôže okamžite zastaviť akékoľvek patologické javy v správaní v záujme pohody a bezpečnosti všetkých detí a následne celý tím vrátane podpory CPPPaP (Zuzkin park, Košice) a našej školskej psychologičky pomôže pochopiť žiakovi jeho správanie a poskytnúť mu aktívnu podporu v riešení jeho situácie.
Spracovala: Mgr., Bc. Janette Šalachová
Výchovná poradkyňa a školská koordinátorka vo výchove a vzdelávaní (primárnej prevencie drogových závislostí, kriminality a prevencie rizikového správania detí a žiakov.
Košice, 15.9.2021